Festivals in the 2010s

Festival 2010 (1st)

34th Festival February 24-27, 2010

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Suzanne Mealey, Debbie Gill, Martha MacDonald, Tim Borlase, Angele Yetman, Regina Wells, Martha MacDonald, Dorrie Brown

Animateur: Tim Borlase

Winning button design: Quinten Taylor, Queen of Peace Middle School

Theme: Rites of Passage

Visiting Artists: Opera- Peter Halley, Shelley Neville, St. John's; Singer, Songwriter, Filmmaker -Jody Richardson St. John's: Actor, Writer, Producer , Director- Natasha MacLean, Halifax; Costume Designer, Mary Horne Enfield, NS; Heritage and Artifacts- Gillian Davidge, St. John's; Creative Writing- Catherine Safer, St. John's; History and a Sense of Place- Christopher Moore, Toronto; Musician and Acting Mark Power, St. John's; Percussionist- Rick Sachs, Toronto; Healthy Relationships-Andrew Safer, St. John's ; Visual Arts Charcoal Drawing- John MacDonald, St. John's; Improvisational theatre- Nikki Shafeeullah, Montreal; Textile design- Shirley Moorhouse Happy Valley-Goose Bay ; Dr. Zoo Afro-Celtic-Rock (Randal Arsenault, Roxanne Young, David Kabbeshi, Daniel Menjivar, Mike McDonald)

8 Performance Scripts for 2010 (1)

 

Festival 2010 (2nd)

35th Festival November 17-23, 2010

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Suzanne Mealey, Debbie Gill, Martha MacDonald, Tim Borlase, Angele Yetman, Regina Wells, Martha MacDonald, Dorrie Brown

Animateur: Scott Mealey

Winning button design: Desray Rich Lake Melville School, North West River

Theme: Taking Flight

Visiting Artists: Dance choreographer Veronique MacKenzie, Composer and Male Artist of the year (Music NL) Sherman Downey, Voice instructor Jeff Pitcher, Artistic Director Theatre NL ; Performance of flutes, percussion, pipes, keyboards and voice Chris Norman, Nick Halley, Playwriter Robert Chafe, St. John's, Traditional Newfoundland Music and Storytelling Daniel Payne, Stage Movement Louise Gauthier, Art of animation Nina Pariser, Clown and writer Jill Bryant, Textile artist (butterflies) Rosalind Ford.

13 Performance Scripts for 2010 (2)

 

Festival 2011

36th Labrador Creative Arts Festival November 23-29, 2011

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Martha MacDonald-Chair, Suzanne Mealey-Finance Officer, Debbie Gill-Vice Chair, Regina Wells-Secretary, Tim Borlase, Angele Yetman, Kevin Lamond, Alison Keats, Kathleen Hicks, Elaine Condon, Vicki Hallett

Animateur: Todd Hennessey, Grenfell College, Corner Brook

Winning button design: Echo Henoche, Jens Haven Memorial School, Nain

Theme: Shorelines

Visiting Artists: Margaret Walsh Best- Watercolour Artist- St. John's; Triolet d'Nord (Kevin Johnson, Patrick Gaudet, Joey Roy)- Percussion group - Moncton; Nell Lyshon- Playwright- England; Mike Holmes- Graphic Artist - Halifax; Marshall Button- Playwright, Actor and Comedian-Moncton; Darren Hynes- Writer -Toronto; Philippa Jones- Visual artist- St. John's; Justin Barnett and Darrel Brenton- Character development and directing-St. John's; Kathy Jessup- Storytelling; Derek Norman- Filmmaker- Memorial University, St. John's; Tanya Davies- Performance poet - Halifax; Andy Brown- Folk-pop alternative music- Fredericton, NB; Red Mask Crew- Break dancers -Montreal; Regina Wells- Shorelines and Migratory Birds-Happy Valley-Goose Bay; Alex Saunders- Author of Aullak - Happy Valley-Goose Bay; Richard Neville- Singer/Songwriter -Happy Valley-Goose Bay; Joe Goudie- Elder, A Trip Down the Grand River -Happy Valley-Goose Bay .

2011 Final Report (PDF)

11 Performance Scripts for 2011

 

Festival 2012

37th Labrador Creative Arts Festival November 21-27, 2012

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Martha MacDonald- Chair, Debbie Gill-Vice Chair, Suzanne Mealey- Finance Officer, Regina Wells-Secretary, Kevin Lamond, Tim Borlase, Wayne Sheppard, Robin McGrath, Glenda Thistle, Melvie Colbourne, Angele Yetman and Kathleen Hicks

Animateur: Adam Brake

Winning button design: Kathryn Worthman, B.L. Morrison School, Postville

Theme: Transformation

Visiting Artists: Aaron Collis - Musician/Accordian-Appleton, NL; Sara Tilley - Theatre/Clowning-St.John's; Mikaela Dyke - Theatre/Improv; Jane Drake/Ann Love — Non Fiction Writers; Ashley Gesner -Theatre/ Make Up & Hair; Jessica Levman - Visual Artist/Painter; Barb Rieti — Writer; Susanne Chui, Jacinte Armstrong - 'Mocean' — Dancers- Halifax ; Mark Power/Slim Macho- Theatre/DJ- St. John's; Ian Foster - Musician/Songwriter-St.John's; Dinah Pitre-Payne - Visual Artist/ Felting, Happy Valley-Goose Bay ; Glenda Thistle - Visual Artist/ Calligraphy; Tracy Leal - Visual Artist/Bookbinding; Gerriann Tobin - Visual Artist/Cake decorating

2012 Final Report (PDF)

12 Performance Scripts for 2012

 

Festival 2013

38th Labrador Creative Arts Festival November 20-26, 2013

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Martha MacDonald- Chair, Debbie Gill-Vice Chair, Suzanne Mealey- Finance Officer, Regina Wells-Secretary, Kevin Lamond, Tim Borlase, Wayne Sheppard, Robin McGrath, Philomena Abbass, Iona Strachan, Angele Yetman and Kathleen Hicks

Animateur: Darren Brenton, originally from Western Labrador, St. John's

Winning button design: Mandy Smith, John Christian Erhardt School, Makkovik

Theme:Frontiers

Visiting Artists: Amy Malbeuf-Multidisciplinary visual artist-Rich Lake, Alberta and Corner Brook NL; Monica Walsh- Actor- St. John's; Sylvia Gunnery- Writer- Crescent Beach, Nova Scotia; Nicola Hawkins- Visual Artist- Admiral's Cove, NL; Songwriter/Singer- John Wort Hannam, Alberta; Krista Martynes- Classical Music and Recording-Montreal; Kate Inglis, Author and Photographer- eastern Nova Scotia; Scott Duncan-Fiddler- Alberta; Jordan Bennett. Mi'kmaw Visual Artist- western Newfoundland; Stephen Guy McGrath- Actor/Writer-Toronto; L'Aubergine- Clowning- Quebec City including Karina Werneck, Joannie Hebert, Dominique Grenier, Wandersen Damaceno, Veronique Provencher)

2013 Final Report (PDF)

12 Performance Scripts for 2013

 

Festival 2014

39th Labrador Creative Arts Festival

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Martha MacDonald- Chair, Debbie Gill-Vice Chair, Suzanne Mealey- Finance Officer, Regina Wells-Secretary, Kevin Lamond, Tim Borlase, Robin McGrath, Philomena Abbass, Iona Strachan, Angele Yetman, Rachel Landy, Ashley Barrett and Kathleen Hicks

Animateur: Alicia Potter, Moncton

Winning button design: McKenzie Hutchings, Lake Melville School, North West River

Theme: Communication

Visiting Artists: Paula Wing - playwright, actor and teacher-Toronto; Tara Manuel — puppeteer-St. John's; Andy Sheppard - music and ethereal video/soundscapes-Nova Scotia; Alex Hickey- singer/songwriter-West Dublin, Nova Scotia; Fergus O'Byrne and Jim Payne- traditional Newfoundland musicians-St. John's; Meghan Marentette-children's author and costumer; Rachael Borlase—Leadership for Change Report; journalist-London,England; Lindsay Wilson - food writer/photographer, Nova Scotia; Elizabeth Jancewicz- illustrator and painter-Kawawachikamach,Quebec;Jennifer Morgan-graphic artist/writer-St.John's;. Neighbourhood Dance Works (Calla la Chance, Andrea Tucker, Tammy Macleod) St. John's, Mocean Dance- (Sara Coffin and Susanne Chiu)- Halifax; Samantha Halas — contortionist-Winnipeg.

2014 Final Report (PDF)

12 Performance Scripts for 2014

 

Festival 2015

40th Labrador Creative Arts Festival November 18-24

Coordinator: Fiona Andersen

Committee: Martha MacDonald- Chair, Debbie Gill-Vice Chair, Suzanne Mealey- Finance Officer, Regina Wells-Secretary, Kevin Lamond, Tim Borlase, Robin McGrath, Philomena Abbass, Iona Strachan, Angele Yetman, Matthew Barrett, Jeannine Chaulk, Bailey White, Melvie Colbourne, Kathleen Gilhooley, Doreen Best, Kim Hipkins, Jamie Felsberg, Heather Mesher. Giselle Elliot, Ashley Barrett and Kathleen Hicks

Animateur: Noreen Heighton (HV-GB and Churchill Falls), Cavendish, Prince Edward Island

Winning button design: Shania Williams, Grade 9, Northern Lights Academy, Rigolet

Theme: Coming Home

Visiting Artists: All artists originated in Labrador Byron Hamel (HV-GB)-Journalist and TV Producer-Winnipeg; Gab White (HV-GB)- Web developer, Illustrator and Graphic Designer-Halifax: Heather Campbell (Rigolet), Inuit Visual artist-Ottawa; Lucy Niles (HV-GB) - Alternative Music-Windsor, Ontario; Tom Niles (HV-GB)- Actor- Lennoxville , Quebec; Jessica Melindy (HV-GB), Fibre Arts- Halifax; Luke Crawford (HV-GB)-Theatre Technician-St. John's; Rob Tracey (HV-GB), Theatrical Lighting Designer-Halifax; Shawn Bisson (HV-GB)- Sound Design and Production Manager- Halifax; Dorrie Brown (Paradise River, Nain and HV-GB) -Theatre and Visual Arts Educator- Moncton; David Goudie (HV-GB) - Sound Design- Toronto; Ossie Michelin (North West River) -Video Journalist-Montreal; Irene Poole (St. Lewis) - Actor- Toronto; Andrew Crawford (HV-GB)- Theatre Technician and Designer- St. John's; Steven Bowers (Churchill Falls)- Singer/Songwriter- Edmonton; Jolene Ashini (Sheshashiu) - Book Illustrator- Wolfville, Nova Scotia; Christine Poker (Natuashish)- Innu poet and Video Artist- Natuashish; Geoff Goodyear(HV-GB)- Photography- Happy Valley-Goose Bay; Gary and Jenn Mitchell (Makkovik and HV-GB)- Songwriting and Accordion playing- Happy Valley -Goose Bay; Tim Borlase (Nain and HV-GB) - Theatre Directing- Moncton

2015 Final Report (PDF)

11 Performance Scripts for 2015

 

Festival 2016

Coordinator: Andrea Keats

Committee: Regina Wells (Chair) Vicki Noseworthy and Suzanne Mealy (Finances), Heather Mesher (Secretary), Karla Abbass, Jamie Felsberg, Robin McGrath, , Kevin Lamond, Matthew Barrett, Ashley Barrett, Doreen Best, Philomena Abbass, Tara Kennedy

Animateur: Dorrie Brown-Theatre and Visual Arts Educator- Moncton

Winning button design: Robert Jacque, Grade 12, Northern Lights Academy, Rigolet

Theme: Resilience

Visiting Artists: Dave Paddon- Recitations- St. John's; Christine Tassan et les Imposteurs (Performers) - Gypsy Jazz- Quebec; Anna Swanson-Poetry Writing- St. John's; Reilly Sc,tt- Singer/Songwriter- Kenora, Ontario; Shalan Joudry- Storyteller and Hand Drummer Singer- Bear River First Nation, Nova Scotia; Ed Kavanaugh- Harpist- Mount Pearl, NL; Brad Jefford- Guitarist- St.John's; Emily Pittman- explores the relationship of architecture and colour- Clarenville, NL; Les Mains Tendres- World Music through violin and accordion- Quebec

2016 Final Report (PDF)

7 Performance Scripts for 2016

 

Festival 2017

42nd Labrador Creative Arts Festival November 15-21, 2017

Coordinator: Bridget Murphy

Committee: Tim Borlase (Acting Chair); Vicky Noseworthy (Finances); Amanda Gibson (Secretary), Rupert Dawe, Karla Abbass, Jamie Felsberg, Debbie Gill, Ashley Barrett, Suzanne Mealey, Kevin Lamond, Matthew Barrett, Martha MacDonald

Animateur: Jamie Skidmore, Memorial University, Theatre Department, St. John's

Winning button design: Clear Pottle, Grade 6, Northern Lights Academy, Rigolet

Theme: Vision

Visiting Artists: Kathleen Hicks-Music, Visual Arts and Dance- Wallace, Nova Scotia; Ruth Noseworthy Green-Mat making, Dancing Jig Dolls and Medieval Brass Rubbings -St. John's (Black Tickle, summer 2018), Gary Green- Storyteller- St. John's (Black Tickle, summer 2018) ; Bronson Jacque- Coloured Pencil Drawings-St. John's; Steve Day-Writer, Actor, Clown- Montreal;Romesh Thavanathan- Multi-instrumentalist composer and producer- St. John's; Joanna Barker- Director of Girls' Rock and singer /songwriter -St. John's; Ashley Savard- Storytelling about Inuit culture- Iqaluit, Nunavut; Isabella Rose Weetaluktuk- Film maker Wide Awake Tour- Nunavik;

2017 Final Report (PDF) 2017 Performance Scripts (PDF)

 

Festival 2018

43rd Labrador Creative Arts Festival November 14-20, 2018

Coordinator: Sandra Broomfield

Committee: Rupert Dawe, Tim Borlase (Co-Chairs), Vicky Noseworthy (Treasurer), Amanda Gibson (Secretary), Karla Abbass, Jamie Felsberg, Debbie Gill, Denise Cole, Kevin Lamond, Chantelle Andersen, Martha MacDonald

Animateur: Ruth Lawrence, Actor, Writer, Director, Producer, St. John's

Winning button design: Samantha Williams, Grade10, Northern Lights Academy, Rigolet

Theme: Transformation

Visiting Artists: Amanda Mews- TV Entertainment Reporter -St. John's; Ryan Winters- Photographer- Hopedale; Galitcha (group) Kuljit Sodhi (dholki), Shawn Mativesky (tabla) -North Indian and World music and Bollywood Dancing-Montreal; Yvonne Ng- Choreographer Tiger Princess Dance Project (Cartwright, Hopedale, Sheshashiu, North West River) - Toronto; Trudy Jo Campbell- Visual art-connecting the six senses- western Newfoundland; Dawna Lee - Art psychotherapist-Sheshatshiu; Liz Solo- Performance and media artist-Toronto; Martha MacDonald- Folklore and Writing- Happy Valley-Goose Bay; John Hicks -Theatre Technician -Wallace, Nova Scotia; Robin McGrath- Poet and essayist Book launch Life on the Mista Shipu: Dispatches from Labrador- Harbour Main, Newfoundland; Stephanie Morin-Robert- Multidisciplinary Artist Blind Side- British Columbia; Kelly Fraser- Inuk songwriter and singer- Winnipeg;

2018 Final Report and Scripts (PDF)

2018 performance scripts are included in the final report.

 

Festival 2019

Coordinator: Sandra Broomfield

Committee: Rupert Dawe, Tim Borlase (Co-Chairs), Vicky Noseworthy (Treasurer), Amanda Gibson (Secretary),Karla Abbass, Jamie Felsberg, Debbie Gill, Denise Cole, Tina White, Martha MacDonald, Kevin Lamond (retiring)

Animateur: Allison Kelly, Actor and Theatre Creator, Gander

Winning button design: Emma Williams, Grade 8, Henry Gordon Academy, Cartwright

Theme: Illumination

Visiting Artists: Lisa Anne Ross- Theatre and Community Arts Practitioner-Fredericton, NB; Pete Barrett- Fibre Artist and Jewelry Maker- Cartwright; Jamie Skidmore -Theatre and Film Production, Puppetry- St. John's; Jacqueline Melindy- Dance and culinary arts- Toronto; Norman Foote- Children's Participatory Entertainer- Vancouver; Adrian Bernard -Brake dancing and hip-hop — Toronto; Heather Campbell- Visual Artist -printmaker-Ottawa; Ruth Lawrence and Baptiste Neis- Puppetry Kate Crackerberry- St. John's and Stratford, Ont; Cindy Stone -Stage Management and puppet making- Corner Brook; Steve Bowers- Singer songwriter- Victoria, British Columbia; Joey Jenkins-Photography- St.Lewis, Lab.; Brandon Mitchell- Indigenous comic making-Fredericton, NB; Charlene Rumbolt-Kudluk lighting- Port Hope Simpson, Lab.; Jessica Winters- Multi-media -block printing and seal skin- Makkovik, Lab.: NunatuKavut Youth Community Engagement Project - Storytelling through Social Media - Cartwright, Mary's Harbour, Port Hope Simpson; Regan Burden- Telling stories and film creation- St. John's; Martha MacDonald- Writing traditional legends with scientific explanations- Happy Valley- Goose Bay; Ours to Have Ours to Hold- Film project based on a Rigolet production of Sedna in the 2018 festival

2019 Final Report and Scripts (PDF)

2019 performance scripts are included in the final report.

 
Labrador Creative Arts Festival